Під час робочої поїздки до ДП «Ужгородське лісове господарство» представники Держекоінспекції розповіли про алгоритм заходів екологічного контрою в Україні.
«Акцентував увагу на тому, як проводяться перевірки у сфері захисту лісу на прикладі Ужгородського лісгоспу, де у квітні було виявлено незаконну вирубку. Тоді інспектори:
1) Проконтролювали документи – лісорубний квиток. Він був виданий на вибіркову рубку лісу, яка мала охоплювати виключно аварійні дерева;
2) Вийшли на місце рубки. Під час обстеження виявили, що була здійснена суцільна рубка, а не вибіркова. Також частина дерев була промаркована тавром, що не належить даному підприємству;
3) Здійснили вимірювання кількості та діаметру зрізаних дерев для розрахунку збитків;
4) Підготували акт про проведення перевірки та передали матеріали до правоохоронних органів для відкриття кримінального провадження», - деталізував Андрій Мальований.
Він додав, що подібні порушення виявляються Держекоінспекцією по всій Україні та загрожують багатству лісового фонду.
«Проблема вирубки лісу має кілька причин.
По-перше, це низькі штрафи за вирубку лісу, які складають 510-1020 гривень, а також низькі збитки - 42 гривні за дерево діаметром до 10 сантиметрів. Натомість вигода від проданої деревини зазвичай становить мільйони гривень. Штраф за недопуск інспектора до перевірки також мізерний – 765 гривень.
По-друге, недостатня матеріально-технічна база інспекції. 120 мільйонів гривень збитків у сфері рослинного світу були розраховані ДЕІ за допомогою звичайних рулеток. В інспекції недостатньо спеціалізованих приладів для ефективного контролю, зокрема, арботронів, що допомагають встановити, чи є дерево сухостійним», - зауважив Андрій Мальований.
Посадовець підкреслив, що для посилення екологічного контролю необхідна низка законодавчих змін.
«Зокрема, ухвалення законопроекту №3091, який підвищує відповідальність за недопуски та невиконання приписів. Також очікуємо, що парламент ухвалить зміни до КУпАП, щоб збільшити штрафи, в тому числі, за рубку лісу», - підкреслив Андрій Мальований.