Тренінг з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів: ключові аспекти

26 березня відбувся вступний тренінг, присвячений моніторингу, звітності та верифікації (МЗВ) викидів парникових газів. Цей захід започатковує серію навчальних тренінгів, спрямованих на підвищення кваліфікації та вдосконалення практичних навичок інспекторів Державної екологічної інспекції України. Організовано захід в межах проєкту GIZ «Підтримка впровадження системи торгівлі квотами на викиди парникових газів (СТВ) в Україні» разом з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України та у співпраці з компанією Verico, міжнародними та національними експертами для працівників Державної екологічної інспекції України. Європейський досвід щодо моніторингу, звітності та верифікації (МЗВ) викидів парникових газів стане базою в роботі інспекторів Держекоінспекції. Наступні тренінгові сесії будуть присвячені поглибленому вивченню окремих аспектів МЗВ, включаючи практичні кейси та аналіз реальних ситуацій.

Основним завданням заходу було поглиблення знань учасників щодо впровадження системи МЗВ в Україні відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Особливу увагу приділили питанням екологічного контролю, взаємозв’язку між системою МЗВ і європейськими правилами торгівлі квотами, а також практичним аспектам впровадження цієї системи в Україні.

Як працюватиме система МЗВ?

З 1 січня 2021 року в Україні діє Закон «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів», який гармонізує українське законодавство з нормами ЄС. Оператори установок, що здійснюють викиди парникових газів, зобов’язані:

          •         зареєструвати свої установки в Єдиному реєстрі з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів з установок, розташованих на території України;

          •         подавати плани моніторингу та звіти операторів про викиди парникових газів з установки до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України;

          •         проходити незалежну верифікацію цих звітів.

Прийнятий 1 лютого 2025 року Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів» уточнює механізм впровадження МЗВ. Наприклад, оператори протягом 30 календарних днів після набрання законом чинності повинні подати заяви про проведення державної реєстрації установки в Єдиному реєстрі з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів,  про внесення змін до відомостей,  скасування державної реєстрації установки в Єдиному реєстрі, а також визначено вимоги стосовно термінів подання плану моніторингу та звітів оператора за минулі періоди.

«Україна впевнено рухається до «зеленої» економіки. Посилений контроль за викидами парникових газів стане ключовим інструментом у боротьбі зі зміною клімату», - зазначив перший заступник Голови Держекоінспекції Дмитро Заруба.

Попереду — адаптація механізмів торгівлі квотами, інтеграція з європейськими ринками викидів парникових газів та створення стимулів для бізнесу, щоб зробити економіку більш екологічною.

Державна екологічна інспекція України й надалі слідкуватиме за дотриманням екологічного законодавства та сприятиме впровадженню найкращих європейських практик у сфері контролю викидів парникових газів.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці