Кабінет Міністрів України на своєму засіданні схвалив Стратегію реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на період до 2029 року та затвердив операційний план заходів з її реалізації у 2025—2027 роках.
«Цим рішенням Уряд не просто затвердив покроковий дороговказ здійснення реформи, а й демонструє ЄС та міжнародним партнерам готовність до впровадження реформи. Тепер на черзі – посилена робота над законодавчими змінами, схвалення низки актів Уряду задля повноцінного старту реформи та запуск пілотних проєктів у трьох територіальних округах екологічної інспекції: Поліському, Південно-Західному та Центральному», - заявила Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.
Реалізація Стратегії передбачає перехід від застарілої, каральної моделі екологічного контролю до сучасної превентивної системи. Її ключова мета — запобігання шкоді довкіллю, впровадження інноваційних технологій контролю, а також невідворотність відповідальності за екологічні правопорушення.
Ключові кроки, які передбачає стратегія:
- Усунення дублюючих функцій державного екологічного нагляду у різних органах влади, а також можливості здійснення дозвільних та контрольних функцій одним органом влади. Усі функції державного екологічного нагляду мають здійснюватись єдиним інтегрованим органом держекоконтролю.
- Запровадження принципів пропорційності та невідворотної відповідальності за шкоду навколишньому природному середовищу: не просто сплатити штраф, а усунути шкоду, завдану довкіллю.
- Трансформація діючих органів Державної екологічної інспекції України за еколого-ресурсними та еколого-техногенними принципами.
- Посилення матеріальної бази галузі, зокрема шляхом створення сучасних вимірювальних лабораторій. Вони будуть працювати за європейськими стандартами із значно більшим спектром досліджень та забезпечуватимуть збір і належне зберігання доказів.
- Запровадження служби оперативного реагування на виклики у органах екологічного контролю – вона працюватиме 24/7. І саме в рамках пілотних проєктів відтестуємо такий інструмент.
Першими пілотними регіонами впровадження змін стануть Поліський, Південно-Західний та Центральний округи Держекоінспекції. Саме на їх базі будуть апробовані ключові інструменти реформи.
Окрему увагу в реформі приділено кадровому забезпеченню: впроваджується система безперервного професійного розвитку, прозорі конкурси на зайняття посад, соціальні гарантії для інспекторів, а також пріоритетне залучення ветеранів війни до служби.
Державна екологічна інспекція України висловлює вдячність Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів, а також усім партнерам, які долучились до розробки та погодження Стратегії. Попереду – активна фаза впровадження, яка має змінити культуру екологічного контролю в Україні та наблизити її до найкращих стандартів ЄС.