Державна екологічна інспекція долучилася до виїзного засідання ТСК Верховної Ради щодо питань Чорнобильської зони

28 червня в місті Овруч Житомирської області відбулося виїзне засідання Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування причин та наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Участь у заході взяли перший заступник Голови Держекоінспекції Дмитро Заруба та начальник Державної екологічної інспекції Поліського округу Євгеній Медведовський.

Участь у засіданні також взяли, зокрема: члени Комісії, народні депутати, представники Міністерств, а саме внутрішніх справ, аграрної політики та продовольства, розвитку громад та територій, також СБУ, Офісу Генерального прокурора, ДАЗВ, Національної поліції, обласних військових адміністрацій та обласних рад, територіальних громад та ліквідатори.

Засідання було присвячено питанню розгляду проблем незаконного використання територій, що мають радіоактивне забруднення. Йдеться, зокрема, про факти самовільного використання земель сільськогосподарського, лісового та водного фондів, зокрема для одержання продукції, яка може нести радіаційні ризики.

Державна екологічна інспекція України, як орган, що здійснює державний екологічний контроль, підтримує ініціативи щодо комплексного врегулювання використання територій, що зазнали радіоактивного забруднення.

“На даний час на території Житомирської області налічується понад 33 тис. га сільськогосподарських угідь, які зазнали забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та які не мають використовуватись у сільськогосподарському виробництві. Для прикладу, у Народицькому районі забруднено більше третини сільськогосподарських угідь. Проте, як засвідчили результати проведеної у червні 2021 року спеціалістами ДЕІ Поліського округу позапланової перевірки, маємо непоодинокі факти обробітку таких земель та використання у сільськогосподарському виробництві”, — зазначив начальник ДЕІ Поліського округу Євгеній Медведовський.

У своєму виступі Дмитро Заруба окреслив результати перевірок, здійснених у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику у 2024–2025 роках. Зокрема, у 2024 році було проведено 57 рейдових заходів, виявлено 527 пнів незаконно зрубаних дерев, а сума завданих збитків сягнула 72,5 млн грн. Додатково виявлено використання земель ПЗФ з порушенням режиму охорони, що спричинило збитки на понад 6 млн грн.

У 2025 році Держекоінспекцією вже здійснено 35 рейдових заходів, виявлено факти незаконного видобутку корисних копалин на територіях спеціального промислового використання. Орієнтовні збитки державі становлять понад 8,9 млрд грн. Матеріали передано до Національної поліції та Офісу Генерального прокурора для відповідного реагування.

За результатами засідання напрацьовано низку пропозицій, зокрема щодо посилення контролю над використанням радіаційно небезпечних територій та впровадження загальнодержавної політики управління Чорнобильською зоною, що відповідає як національним інтересам, так і євроінтеграційним зобов’язанням України.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці