Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській обасті взяла участь у засіданні виконкому Криворізької міської ради

12 червня 2019 року представниками Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області взято участь у засіданні виконкому Криворізької міської ради з питання «Про вплив промислових підприємств міста на стан атмосферного повітря та забезпечення функціонування постів автоматичного спостереження за його якістю».

Також на нараді були присутні представники Держпродспоживслужби. Крім того, у заході взяли участь підприємства  Підприємсва: ПАТ «АрселорМіталл Кривий Ріг», ПАТ «Кривбасзалізорудком», ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна», ПАТ «Південний ГЗК», ПАТ «Центральний ГЗК», ПАТ «Північний ГЗК»,  ПрАТ «ЄВРАЗ СУХА БАЛКА» та інші та громадські організації: Зелений фонд подолання гуманітарних та екологічних катастроф (м. Київ), Екологічна платформа, Екологічна громада Криворіжжя, Екологічний рух Кривбасу, Зелений фонд Метінвест.

Одним з важливих питань у сфері охорони  навколишнього середовища є питання виконання підприємствами – забруднювачами природоохоронних заходів з охорони  навколишнього природного середовища

У 2015 році рішенням Дніпропетровської обласної ради затверджена Дніпропетровська обласна комплексна програма (стратегія) екологічної безпеки та запобігання змінам клімату на 2016 – 2025 роки, яка включає основні заходи до 24 основних підприємств – забруднювачів , більшість з яких розташовані у Кривому Розі. У відповідно до Паспорту програми, контроль за її виконанням покладено на постійну комісію обласної ради з питань екології та енергозбереження. На жаль, підприємства  не інформують Інспекцію про стан виконання  природоохоронних заходів, в тому числі і заходів щодо зниження викидів в атмосферне повітря.

Інспекція закликає підприємства працювати в режимі недопущення порушень, а не в режимі їх усунення.

У разі невиконання природоохоронних  заходів щодо скорочення викидів які передбачені у Дозволах на викиди, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області може вживати заходи реагування.

 Наприклад у 2015 році проведено розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі ПАТ «ХайдельбергЦемент Україна» внаслідок невиконання запланованих заходів які були встановлені в Дозволі на викиди на суму 542 тис грн., який сплачено до державного бюджету у добровільному порядку. Тобто, для дієвого реагування з боку Інспекції до підприємств, які не виконують природоохоронні заходи, необхідно обов’язкове  внесення кожного заходу  Програми (стратегії) до умов Дозволів,  з визначенням конкретних термінів виконання та конкретних  показників досягнення нормативів викиду. Також, заходи щодо запровадження екологічного моніторингу повинні бути передбачені в умовах Дозволу на викиди. За невиконання умов Дозволу на викиди Інспекція має право звернутись до органу який видав Дозвіл про його анулювання.

Ще одним з дієвих моментів  програми виконання заходів є заборона практиці переносу термінів їх виконання.

Ці питання були також обговорені  на засідання Міжвідомчої комісії у прокуратурі області яка відбулась в травні 2019 року.

Наступним проблемним питанням є факти недопущення Інспекції підприємствами для  проведення  планових або позапланових перевірок.  Відповідно до норм законодавства перевірка таких гігантів - забруднювачів як ПАТ «АрселорМіталл Кривий Ріг», ПАТ «Кривбасзалізорудком», усіх гірничо -  збагачувальних комбінатів, передбачено один раз на два роки. 

Враховуючи вищезазначене, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області сподівається на більш плідну взаємодію між місцевими органами самоврядування та екологічної інспекції у питаннях здійснення контролю за виконанням підприємствами – забруднювачами вимог природоохоронного законодавства  та пропонує звернутись до відповідних органів з  пропозицією щодо обов’язкового внесення заходів місцевих, обласних програм поліпшення стану довкілля до Дозвільних документів. 

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці