Державною екологічною інспекцією в Одеській області у період з 24 по 26 липня 2019 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у частині виконання припису від 17.08.2018 Державним підприємством «Одеський державний цирк», у результаті чого зафіксовано ряд порушень в галузі використання, охорони та відтворення тваринного світу.
За результатами перевірки 17.08.2018 Одеському державному цирку було надано припис, яким зобов’язано:
1. Не допускати використання тварин, занесених до Червоної книги України у видовищних заходах, виставах та циркових програмах.
2. Припинити будь-яку діяльність, пов’язану з утриманням диких тварин, які перебувають у стані неволі або у напіввільних умовах.
3. Вжити заходи по приведенню в належний стан приміщень або місць утримання диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах відповідно до Додатку Порядку утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах.
За фактом обстеження умов утримання та перебування диких тварин встановлено:
створені ДП ««Одеський державний цирк» умови не відповідають біологічним, видовим та індивідуальним особливостям тварин;
дикі тварини, зокрема мавпи породи «Капуцин», постійно перебувають у відкритих клітках на відкритому просторі під дією прямих сонячних променів (відсутні будь-які укриття, інші ознаки природнього середовища диких тварин);
місце утримання тварин не оснащене таким чином, щоб було забезпечено необхідний простір, температурно-вологий режим, вентиляцію та можливість контакту тварин із природним для них середовищем;
невідповідність мінімальним нормам площ для утримання тварин, що менші за встановлену норму площ у майже 16 та 8 разів.
По усуненню виявлених Інспекцією порушень ДП ««Одеський державний цирк» жодних дій вчинено не було. У зв’язку з цим Інспекція у Одеській області звернулась з відповідним позовом до адміністративного суду.
Україна, як країна, яка взяла на себе міжнародні зобов’язання по здійсненню заходів охорони тварин, та як демократична держава, у якій діє принцип верховенства права, не може здійснювати свій розвиток без повного впровадження принципів гуманного ставлення до тварин та захисту тварин від жорстокого поводження.
Політика держави у сфері використання диких тварин в неволі повинна виходити з принципів гуманності, захисту тварин від жорстокого поводження, забезпечення добробуту тварин.
Вищевказані принципи повинні виступати критеріями для оцінки впровадження того чи іншого рішення у сфері використання диких тварин в цирках.
Виходячи з того, що використання диких тварин у діяльності ДП «Одеський державний цирк» супроводжується порушенням умов утримання тварин, що носить триваючий та систематичний характер, та у свою чергу є жорстоким поводженням з тваринами, а також того факту, що дане використання диких тварин не несе ніякої користі для них самих, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.09.2019 року позов Державної екологічної інспекції в Одеській області до Державного підприємства «Одеський державний цирк» задоволено повністю. Застосовано заходи реагування у частині надання послуг щодо утримання, використання, розміщення диких тварин до повного усунення виявлених Інспекцією порушень.
У законному порядку рішення суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, та в законну силу наразі не вступило.