Сьогодні на Комітеті ВР з питань аграрної та земельної політики обговорюються основні положення проекту ЗУ «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інші законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №2194.
Цей законопроект пропонує позбавити Держекоінспекцію повноважень щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбаченні статтями 53 та 54 КУпАП. Самовільне зайняття земельних ділянок, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу, порушення строків повернення тимчасово зайнятих земель або неприведення їх у стан, придатний для використання за призначенням – це ті порушення, за які саме Держекоінспекція проводить розрахунок шкоди, заподіяної державі та територіальним громадам.
Народні депутати обґрунтовують усунення ДЕІ двома обставинами.
По-перше, щоб не дублювалися повноваження з Держгеокадастром. Проте ще жодного разу не виникала ситуація, щоб було притягнуто до відповідальності суб’єкта господарювання за одне порушення двома різними органами.
По-друге, щоб передати функції нагляду до виконавчих комітетів (виконавчих органів) сільських, селищних, міських рад. Проте місцеві органи влади не мають повноважень розраховувати завдану шкоду. Це призведе до погіршення стану земель і безкарності несумлінних суб'єктів господарювання.
Держекоінспекція підготувала інформаційну довідку для Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики, де виклала свою позицію та запропонувала відповідні поправки до законопроекту.
Зняття обмежень з господарської діяльності, аби земельні ресурси стали доступніші для населення та бізнесу, не можуть прийматися в спосіб, коли зникає контроль за цільовим використанням поверхневого (родючого) шару ґрунту. Переконаний, що належний захист природи нашої країни не заважатиме, а навпаки стимулюватиме розвиток земельних відносин.